От 2010 г. насам кандидат-висшистите у нас могат да теглят заем, за да следват в университет. До този момент отпуснатите кредити са в размер на над 127 милиона лева. Само за настоящата академична година студентите са изтеглили от банките над 4 милиона.
Някои студентски кредити достигат размерите на ипотечните заеми, които могат да покрият приблизително покупката на гарсониера. Най-високата сума за следване в университет е 85 хиляди лева.
По закон кредитите се отпускат без поръчител като гарант се води държавата. При неизрядни платци обаче сметката се плаща от хазната.
Без колебание Мадлен избира Музикалната академия, специалност - класическо пеене. В трети курс обаче мечтата й е на косъм да рухне. Единственият шанс да продължи обучението си е студентски кредит от близо 4000 лева.
Намерили или не работа обаче висшистите на кредит трябва да се издължат на банките. В продължение на 10 години. Ако студентът не си плаща вноските, банката предявява искане - първо доброволно.
За да възстановят държавните пари от министерството подават сигнал към НАП. Започва търсене на длъжниците. Досега агенцията е успяла да събере от тях близо половин милион лева. Решение срещу неизрядните платци от Национално представителство на студентските съвети виждат в намаляване на лихвата по кредитите. У нас тя е една от най-високите в Европа - между 6,5 и 7%. Яна Вангелова от НПСС коментира, че организацията планира да изиска от държавата да бъде намалена лихвата по студентските кредити.
Последната дума имат депутатите. А иначе - най-много кредити теглят студентите от частните университети - лидер е Нов български университет.