Според ученици от Враца, наученото в класните стаи често не отговаря напълно на изискванията на работодателите. Затова младежите настояват дуалното обучение да навлезе в повече училища. В момента 32 гимназии в цялата страна се обучават по швейцарския модел на учене чрез работа.
Официални гости на събитието бяха Мая Манолова, Яна Вангелова - председател на Национално представителство на студентските съвети в Република България, младите народни представители Галя Василева и Станислава Стоянова, общински съветници Михаела Иванова и Ботъо Ботев, Илина Мутафчиева - председател на НМФ и ученици от България.
Боряна Статкова - студент: "Няма търсене от бизнеса, защото има твърде много административни тежести за тях. А в училище никой не ти казва - "ти ставаш или ти не ставаш", или "пробвай се в нещо друго"."
Голяма част от учениците, участвали в проучването, сами признават, че имат нереалистични очаквания за заплати от работодателите.
Данаил Петров - финансист в Сдружение "Младежки глас": "Бизнесът от своя страна пък иска добре подготвени кадри, но не се включва активно в стажантските програми и в практиките."
Докладът на Европейската комисия показва, че младите, които преждевременно напускат училище, се увеличава. За миналата година те са почти 14%.
Мая Манолова - омбудсман на България: "Ако се намали наполовина броят на децата, които не завършват средно образование, то може да имаме между 10-20 процента по-висок размер на БВП след 20 години."
Проучването за проблемите в образованието ще бъде внесен за обсъждане в комисията по образование в Народното събрание.
Събитието се реализира по проект „Структурен диалог за образователната система, допълнителната квалификация и предприемачество”, с проектен номер 2017 – 2 – BG – KA347 – 036629, съфинансиран от програма „Еразъм +” на Европейския съюз.